In engleza In romana
Istoric

Biserica parohiei „Sf. Haralambie” este a?ezat? într-una din cele mai frumoase zone ale înc?rcatului de istorie ora?, Ia?i. În apropierea ei sunt casele memoriale Mihail Codreanu, George Topârceanu, Petru Poni, Mihail Kog?lniceanu, Vasile Conta. Pe raza parohiei „Sfântul Haralambie” se afl? ?i primul muzeu al literaturii române, Bojdeuca Ion Creang?. De asemenea, poetul Mihai Urscahi a locuit în parohia noastr?, casa memorial? fiind deschis? publicului.

Cu toate acestea, cel mai frumos aspect în istoria parohiei noastre îl constituie legenda Haralambie consemnat? de c?tre Mihail Sadoveanu în Hanul Ancu?ei în care ni se vorbe?te de cei doi fra?i, Gheorghe ?i Haralambie Leondarie, veni?i din p?r?ile Epirului, ba? ceau?i în slujba domnitorului Constantin Ipsilanti (1799-1801, 1806). Haralambie devenind haiduc, domnitorul deleag? pe fratele acestuia, Gheorghe, s?-l captureze pe fratele tâlhar. Într-o tentativ? de capturare, undeva lâng? m?n?stirea V?ratec, de?i nu asta a dorit, Gheorghe îl ucide pe Haralambie. Împlinind porunca domneasc?, pred? domnitorului capul fratelui ucis dar Gheorghe pleac? din slujirea domnului ?i, ca Bunul Dumnezeu s?-i ierte p?catul uciderii de frate, zide?te biserica cu Hramul „Sf. Haralambie”.

Repere:

Stiri/Evenimente